Agorafobi Nedir ?

Agorafobi nedir?

Agorafobi bir diğer adıyla alan korkusu yaşayan birey alışveriş merkezleri ve sinema salonlarına gitmekten, evden dışarı çıkmaktan, tren, otobüs, uçak gibi taşıtlarla yolculuk yapmaktan korkar. Agorafobi yaşayan birey sayılan bu tür ortamlara gittiğinde o ortamda bulunduğu süre boyunca ciddi korkular yaşar.

Agorafobi belirtileri nelerdir?

Aşağıda ki belirtileri gösteriyorsanız Agorafobiniz olabilir.

Agorafobi bulunan kişi evden tek başına çıkmak istemez
Topluma açık olan ortamlarda bulunmak istemez
Sinema veya tiyatro gibi kalabalık ortamlara gitmek istemez
Dar alanlarda bulunmak istemez. Örnek; MR cihazında dar bir alanda bulunma zorunluluğu olduğu için agorafobisi olan kişi bu ortamda bulunmak istemeyecektir.
Uçak, otobüs, tren gibi toplu kullanıma açık taşıtlarda bulunmak istemezler.
Kişi yukarıda sayılan ortamlarda bulunduğunda kalp krizi geçireceğini, bayılacağını, nefes darlığı çekeceğini düşünüyorsa, sosyal hayatında benzer ortamlara girdiğinde bu kaygılar sürekli devam ediyorsa, kişi bu kaygılarını kontrol edemiyorsa ve bu durum 6 aydan uzun bir süredir devam ediyorsa agorafobi yani alan korkusu gibi bir durumdan bahsedilebilir.

Agorafobi neden olur?

Agorafobinin neden olabileceği durumları aşağıda sıralanmıştır.

Ailede herhangi birinde agorafobi bulunuyorsa ve bu kişi ile uzun süre zaman geçirmekten dolayı agorafobi meydana gelebilir
Agorafobi biyolojik etmenlerden kaynaklı da oluşabilir. Örneğin, sinir sisteminde oluşan bir problemden dolayı agorafobi görülebilir.
Sosyal hayatımızda bir çok olaya şahit oluyoruz. Agorafobi travmatik bir olaydan kaynaklı da oluşabilir. Örneğin, kişinin bir saldırıya uğraması ya da sevdiği birini kaybetmesi kişide travmatik bir etki oluşturacağı için agorafobinin görülmesine neden olabilir.
Tüm bunların dışında agorafobinin Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) olan bireylerde daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır.  Bunun nedeni OKB olan bireylerde bulunan kontrolü kaybetme durumundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Agorafobi tedavisi

Agorafobi tedavisinde en etkili yöntem Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemidir. Bu yöntemde, kişinin düşünce kalıpları sorgulanır ve incelenir. Kişinin korkularıyla aktif olarak yüzleşmesi sağlanarak birçok başarılı sonuç elde edilmiştir.

Marmara Psikoloji olarak alanında Uzman Klinik Psikologlar eşliğinde Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemi ile agorafobi tedavi sürecini yürütmekteyiz.